Wednesday, December 4, 2013

Kondiciona priprema - problem u klubovima!


Česta je situacija da se u klubovima zbog nedostatka sredstava, vremena, prostora, znanja.... nikako ili veoma malo sprovodi adekvatna kondiciona priprema sportista, mladih odbojkaša i odbojkašica.
Obzirom da treneri imaju mali broj termina i da su na njima fokusirani uglavnom na trening tehnike i uigravanje ekipa, kondicioni trening se neretko ni ne sprovodi.

Rezltati toga su slabiji rezultati napretka u tehnici, slabiji opšti razvoj sportista, slabiji rezultati na takmičenju ... a neretko i povrede sportista!
Iako je čak i u školama odbojke potrebno u nekim delovima časa (strukturisanog trening) sprovesti i deo posvećen razvoju opštih fizičkih sposobnosti dece, ovde ćemo se fokusirati na selekcije koje su u klubovima u takmičarskom programu.

Prosečni uslovi treninga u klubu u Beogradu

VREME ZA TRENING: U Beogradu jedan klub za svoju jednu ili dve selekcije (negde se treninzi selekcija spajaju) ima 3-4 termina nedeljno u trajanju od 1,5h!
OPREMA: Mreža, lopte,.... ( u školskim salama uglavnom imaju i ripstoli, strunjače, klupe)

Šta trener može da uradi sa ovako malo termina i sa limitiranim resursima?

Evo nekih predloga koje mogu dati ideje kako je moguće, u prosečnim uslovima koji vladaju u klubovima na teritoriji Beograda, uspespešno sporvesti kontinuirani trening kodndicionih sposobnosti mladih odbojkaša i odbojkašica.......

DODATNO VREME!!

Dodatno vreme koje se može iskoristiti za trening kondicionih sposobnosti moze da bude pola sata pre ili pola sata nakon treninga neke od selekcija!

NPR:

ŠKOLA ODBOJKE
TRENING MLAĐI (pioniri-ke)
TRENING STARIJI (kadeti-juniori)
19.00h – 20.00h
20.00h – 21.30h
21.30h – 23.00h

Kondicija mlađi

Kondicija stariji


19.30h-20.00h

21.00h – 21.30h

Svaku kategoriju je moguće organizovati i po grupama koje se mogu napraviti nakon inicijalnog testiranja sposobnosti sportista i da se grupe rasporede po danima da se smanji broj sportista (grupa koja vežba u zavisnosti od veličine prostora ne bude veća od 10 sportista)








MESTO ORGANIZACIJE!!

Organizaciju treninga možete sprovesti u holu škole ispred ili neposredno pred ulaz u salu ili u spravarnici, čime se neće remetiti trening koji se obavlja u sali!
U mnogim spravarnicama ima mesta i moguće je da se uz malu organizaciju prostora, rasklanjanje sprava, dobije dodatni prostor u kojem je moguće uraditi veliki deo kondicionog treniga!
Za 7-10 sportista i organizaciju 3-4 radna mesta za organizaciju kondicionog treninga dovoljno je 20-tak m2.


RADNA MESTA:
-   Prostor za postavljanje klupe ili prepona (širina 1m dužina 5-7m)
-   Prostor za rad sa medecinkom u paru (širina 1m dužina 5-7m)
-   Prostor za 2 strunjače 
-   Za neke vežbe dovoljan je i prostor po sportisti što je oko 2m 2

DODATNA OPREMA!

Vijače, medicinke, preponice.
Medicinke - za jedan klub i organizaciju treniga dovoljno po 5 medicinki (1kg - divojčice, 2kg - dečaci ). Domaći proizvođač Tigar ima veliki izbor sa pristupačni cenama (preporučuje se vaterpolo medicinka obzirom da je veličina lopte slična odbojkaškoj)

Medicinka je odlično sredstvo za razvoj snage i eksplozivne snage. 

Prepone – najlakše i najjednostavnije mogu se napraviti od pvc cevi za vodovod i dovoljno je 2 kompleta po 5 prepona – jedan visine 20-30 cm i jedan visine 30-50 cm (širina preponice i dužina stabilizatora je opcionalna u zavisnosti od prostora gde se vežba i gde se prepone čuvaju)



Vijače je najjednostavnije napraviti kupovinom konopaca debljine 1cm dužine 2-2.5m (to treba da ima svaki sportista individualno i može sebi da priušti)
Klupa u salama za fizičko. 


Prepone, vijače i klupa su odlična sredstva za razvoj skočnosti (pliometrija), agilnosti, brzine, fleksibilnosti i spretnosti rada nogu. 
Strunjača je oprema koja može pomoći u organizovanju rada svih vežbi.

BUDI INVENTIVAN I DOMIŠLJAT TRENER!!!


No comments:

Post a Comment