Tuesday, March 25, 2014

Crveni karton - ko loše postupa ...!?

Skorašnji pogled na početnu internet stranicu OSB i vesti o najnovijim rezultatima u kojima "bodu oči" crvena slova koja označavaju crvene kartone.... pokreula su na ponovno razmišljanje o suđenju na beogradskim odbojkaškim takmičenjima.

U ranijim postovima smo pisali o tome koliki je emotivni stres odbojkaška utakmica za sve učesnike, a posebno sportiste. Posebnu dimenziju ovaj emotivni naboj dobija kada se doda saznanje da je pretežno tinejdžerski uzrast sportista koji se takmiče u utakmicama OSB.

Emocije kod tinejdžera su u većini određene biološko-hemijskim promenama koje se događaju u organizmu i mozgu, pri čemu je naglašena protivrečnost tinejdžerskog uma koji nastoji da zadovolji potrebu da bude jedinstven i da istovremeno bude priznat i uklopljen, da pripada vršnjačkoj grupi.

Uz ove i mnoge druge precese koji se u ovom dobu dešavaju, reakcije tinejdžera na svakodnevne situacije su daleko naglašenije i emocionalnije, a kada se sve to stavi u kontekst stresa i emotivnog naboja utakmice, dobija  se specifična situacija, u kojoj se moramo zapitati da li mladi tinejdžer-sportista, u sitaciji osećanja ponavljane nepravde - pogrešnih odluka sudija može da ostane bez reakcije.

U takvim situacijama najvažniju ulogu ima trener, koji, kada se suoče sa lošim, nepravednim suđenjem i odlukama sudija tokom meča, treba da usmeri svoj tim - igrače da ostanu fokusirani na igru - teren, da loše odluke sudija ostave "iza sebe" i da se fokusiraju na sledeći poen. Kada trener nije sposoban da iskontroliše ovakvu situaciju dešava se da mladi sportisti neprimereno reaguju (opravdano ili neopravdano) i da dobijaje crveni karton.


Otežavajuća okolnost za kontrolisanje ovakvih situacija je evidentan čest i velik disbalans znanja i iskustva trenera i igrača ekipa, nivoa utakmica i znanja i iskustva sudija na utakmicama OSB.
Mlađane i neiskusne sudije koje sude takmičenja OSB, usled ovog disbalansa, često izazivaju reagovanje trenera i igrača na njihove odluke, a to najčešće doživljavaju kao ukazivanje na neznanje i nekompetentnost, što će po pravilu dovesti do toga da još više sude protiv trenera i ekipe koja se buni. To se u psihologiji zove pasivno-agresivni odgovor, "vraćanje milo za drago", odgovor sudije na isticanje njegove nekompetencije, koje se, za neke timove, može preliti i u nekoliko utakmica u nizu.

Da bi se ova sitacija popravila potrebna je česta i detaljna evaluacija sudija, njihovog znanja i suđenja, usklađivanje i određivanje liste sudija i liste utakmica, ...
U isto vreme potrebno je usmeriti pažnju edukacije igrača o ponašanju na utakmici, načinu reagovanja, pristupu kriznim sutacijama za tim koje nastaju suđenjem, ...

SUDIJE NEĆETE NI PRIMETITI NA UTAKMICI DOK NE NAČINE KAPITALNU GREŠKU U SUĐENJU!

TRENERI I IGRAČI ĆE NA UTAKMICI POKUŠATI DA URADE SVE ŠTO JE U NJIHOVOJ MOĆI DA POBEDE, PA PONEKAD I DA UTIČU NA SUĐENJE. UKOLIKO SE U TIM SITUACIJAMA SUDIJA OSEĆA LIČNO POGOĐEN I LIČNO REAGUJE, ONDA ON NIJE U STANJU DA OBAVLJA POSAO SUDIJE!

TRENERI I SPORTISTI IMAJU PRAVO DA OSPORE ODLUKU SUDIJE, UKOLIKO TO RADE NA PRIMEREN I PRAVILIMA PREDVIĐEN NAČIN. KADA OSPORAVANJE PREĐE GRANICU SPORTSKOG PONAŠANJA I PRISTOJNOSTI SUDIJA TREBA I MORA REAGUJE!



2 comments:

  1. Bas zbog tog uzrasta i ''promena na telu i u mozgu'', ti mladi ''igraci'' tj bolje ih je nazvati takmicarima, jer da bi postali igraci treba jos mnogo da rade, misle da su najpametniji i da sve znaju. U Pravilima odbojkaske igre pise da svi ucesnici moraju da znaju Pravila igre. Pod ucesnike spadaju treneri, takmicari i sudije. Tako da, momci i devojke, manite se facebook-a, twitter-a i knjige u ruke.

    ReplyDelete
    Replies
    1. U potpunosti podržavam ovaj tekst. Što se tiče predhodnog komentara moram da primetim kako kada god se spomene suđenje mlađim kategorijama u prvenstvima Beograda sudije se "brane" kako jedino oni poznaju pravila.
      1. Najveći broj grešaka koje sudije naprave vezane su za loše vizuelne procene koje proističu iz njihove ne mogućnosti da se dovoljno koncentrišu na suđenje. Po mom mišljenju postoji više razloga kojima niko u sudijskoj organizaciji ne želi ozbiljno da se pozabavi:
      - Neke sudije sude po 2 ili čak 3 utakmice dnevno,
      - Nedovoljna motivisanost poslom kojim se bave,
      - Still života koji nije u skladu sa profesijom koju su izabrali ...
      2. Ne postoji obaveza da sudije imaju barem završen kurs psihologije i pedagogije što bi im pomoglo da na odgovarajući način reaguju i komuniciraju sa predstavnicima ekipa u toku utakmice.
      3. Dešava se da sudija presudi protivno pravilima igre, a zatim kada mu kapiten obrazloži da odluka nije doneta u skladu sa pravilima igre sudija ne želi da koriguje svoju odluku već ubeđuje kapitena ekipe da se u stvari desila neka sasvim druga situacija u igri.
      Pravila igre moraju se znati, ali uspešan ne možeš biti ni u jednom sportu ako si o njemu samo čitao iz knjige.

      Delete