Friday, November 8, 2013

ENERGETSKI NAPICI – “KUL” POMOĆ ILI RIZIK PO ZDRAVLJE!!!???



Kao posledica modernizacije društva, tehnoligije i potrebe mogdernog čoveka da, u sve bržoj svakodnevnici, bude uspešan na svim poljima, pojavila se, u delu industriji konditorskih proizovoda, bezalkoholnih pića, nova linija proizvoda, linija sportskih napitaka i energetskih pića.
Ova industrija u svetu ima vrednost od 5 biliona dolara, sa rastućom tendencijom, a razni industrijski lobiji se trude da je održe u sferi konditorskih, bezbednih proizvoda, koji su bezbedni po ljudsko zdravlje I za konzumiranje.

Iako zvuči jednako, slično, ova dva proizvoda nikako nisu ista i njihovo konzumiranje nikako nije isto, niti ima iste posledice po organizam i zdravlje.
Marketing kampanje energetskih napitaka suptilno pokušavaju da izjednače ova dva proizvoda koristeći jednu prostu činjenicu da je prosečnom čoveku, konzumentu, asociacija povećane radne sposobnosti energija koju ima u svome organizmu.
Sve ovo takođe utiče na sport, ljude u sportu i sportiste koji su takođe na udaru ovih marketiških kampanja, neki od ovih napitaka su i glavni sponzori velikih sportskih događaja, a nimalo pripremljeni da znaju i razumeju razlike, sastave, efekte i druge činjenice vezane za ove napitke.
Prečesto smo prisutni sitacijama da sportiste, pa i mladi sportisiti adolescente, vidimo kako bez skrivanja I ustručavanja neposredno pred trening ili takmičenje koriste energetske napitke, bez stvarne svesti o efektima tih napitaka i hemijskim sastavima koje oni sadrže.
Smatramo za potrebno da se o ovoj temi više napiše i da se roditeljima, trenerima i sportistima skrene pažnja na rizike koje korišćenje ovih proizvoda sa sobom nosi.

RAZLIKA
Sportski napitak je piće koje koje uglavnom sadrži ugljene hidrate, minerale, elektrolite i aromu, a imaju za cilj da nadoknade gubitak vode i elektrolita nastale usled obimnijeg znojenja tokom napornog vežbanja i treninga.
Energetski napitak je piće koje uglavnom sadrži nenuticionističke stimulanse cofein, taurin, guaranu i neke druge sastojke koje imaju za cilj mentalnu stimulaciju konzumenata.

EFEKTI KONZUMIRANJA

Sportski napici - Sportski trening sa dužim trajanjem (više od 1h) i većim intezitetom izaziva povećanu potražnju organizma za vodom i elektrolitima (gubi se znojenjem usled intezivnog vežbanja) da se spreči dehidracija organizma, kao za ugljenim hidratima (kao vidom energije). Ova potražnja može biti nadoknađena sportskim napitcima, ali ovde se mora napomenuti da se korišćenje sortskih napitaka odnosi na one sportiste koji u sportskom procesu imaju veoma intezivne treninge. Korišćenje sportskih napitaka kod dece u početnim fazama treninga (sportske škole) je nepotrebno i čak može biti kontraproduktivna, jer može izazavati gojaznost kod dece, obzirom da je normalna, zdrava ishrana sasvim dovoljna za energetske potrebe pri vežbanju male dece u sportskim školama. Obična voda je dovoljna za rehidraciju dečijeg organizma pri vežbanju.

Energetski napici – sastojci koji se nalaze u energetskim napitcima različito deluju na organizam kambinacija njihovih dejstva još nije u potpunosti ispitana.
KOFEIN (GUARANA) – kofein, koji je glavni sastojak biljke guarana, čiju se ekstrakt semena često koristi u energetskim napicima, prvenstveno utiče na stimulaciju, buđenje, centralnog nervnog sistema, povećanje krvnog pritiska i protoka vode kroz organizam.
TAURIN – takođe čest sastojak energetskih napitaka utiče na rad srca odnosno snižava krvni pritisak i stimuliše srčane kontrakcije pri čemu smanjuje broj otkucaja srca. Takođe stimuliše mentalne performanse i omogućuje rad ćelija uz smanjenje potrebne količine kiseonika.
Iz svega navedenog možemo konstatovati da “ENERGETSKI” napici ne daju nikakvu energiju, već na veštački, hemijski, NEKONTOLISAN, način stimulišu promene u organizmu. 

Razvoj mladog adolescentnog organizma, u fazama koji podrazumevaju menjanje metaboličkih procesa, lučenja hormana i drugih promena koje se dešavaju u organizmu, u kombinaciji sa energetskim napitcima mogu izazvati neželjene posledice.
Mnogi naučnici i istraživači se slažu, da uticaj ovih supstanci na mlad organizam do sada nisu dovoljno ispitani, ali su neka klinička ispitivanja pokazala da konzumiranje ovih napitaka u većim količinama i u dužem periodu može izazvati nesanicu, anksioznost, ubrzan rad srca, nervozu pa čak i zavisnost.
Ostale posledice, kao i neki nesrećni ishodi koji se povezuju sa pojavom konzumiranja energetskih napitaka, još nisu dovoljno istražena ali sigurno daju ALARM!!! da je potrebno sa velikim oprezom pristupiti ovoj temi!!!

KAKO ĆE OVE PROMENE UTICATI NA VAS ILI VAŠE DETE!!!??

OPREZ!!!!

No comments:

Post a Comment