Saturday, November 23, 2013

SISTEMI BLOKIRANJA!!



Da bi bloker izblokirao napad potrebno je da vidi i oceni sledeće elementre napada:
- Ugao pod kojim napada napadač – kretanje napadača na terenu i pravac prilaza-skoka za napad,
-          Kretanje ruke smečera kojom smečuje po lopti – njeno ubrzanje,
-          Tajming – ritam odskoka i udarca napadača,
-        Na kojoj poziciji na mreži će lopta biti podignuta – udaljenjost od mreže i pozicija u odnosu na dužinu mreže (širinu terena),
-          Brzina kretanjaje lopte nakon dizanja,
-          Tendencije i šta najviše vole u napadu da igraju protivnički dizač i njeovi napadači.

Uzimajući u obzir koliko elemenata bloker treba da proceni i oceni, dolazi se do zaključka da je blokiranje element koji, je sa statističke strane gledano, veoma neuspešan, odnosno jako je teško sagledati sve ove elemente izvršiti uspešno blokiranje.
Na 100 pokušaja blokiranja, u igri, za dobre blokere, ide 5-6 uspešnih blokova sa osvajanjem poena.
S toga odabirom sistema blokiranja, pored blokiranja, ostvaruju i ostali važni zadaci taktike igre:
-          pokušaj ostvarivanja poena,
-          remećenje napada protivnika,
-          efekti blokiranja koji kumulativno sa odbranom zadnje linije daju uspešnost ostvarivanja zadataka odbrane, tranzicije i kontranapada (osvajanja poena).
Za blokiranje najvažniju ulogu ima srednji bloker. Statistički gledano 75% kretanja srednjeg blokera je nadesno prema zoni 4 protivničkog napada, a 25% je kretanje na levo prema zoni 2 protivničkog napada.
Procenti se malo menjaju kod ekipa koje dosta napadaju iz zone 1, kada takođe veliku ulogu ima bloker koji se nalazi u zoni 4. Takođe dizanje u zonu 1 je vremenski najduže, let korektora je dugačak, vreme dolaska do zone smeča traje najduže, udaljenost od mreže je najdalje,... što u odnosu na druge situacije daje najviše vremena za postavljanje bloka.

SISTEMI BLOKIRANJA
 Jedan bloker - sistem
Jedan bloker blokira na sredini mreže ili na strani mreže suprotno od najboljeg napadača protivničke ekipe. Ostalih 5 igrača ekipe postavljaju se u „W“ formaciju na terenu radi uspešne odbrane terena.

 Dva blokera - sistem
Dva blokera pokrivaju mrežu, svaki po jednu polovinu. Sistem se koristi protiv ekipa koje imaju slabog blokera u prednjoj liniji koji slabo napada kroz sredinu-tempo i stoga igraju spore i visoke lopte u dizanju i napadu. Bloker sa polovine mreže na kojoj se ne odigrava napad protivničke ekipe prelazi na polovinu mreže gde se odgirava napad protivnika kod saigrača blokera i formira blok. Treći igrač koji je u prednjoj liniji pokriva blok od kuvanja. Ukoliko je situacija da se u napadu odigrava brzi napad bloker na polovini mreže na kojoj se ne odigrava napad ne stiže da formira dvojni blok i povlači se u odbranu na kratku dijagonalu za odbranu, ekipa se transformiše u jedan bloker sistem.

 „Čovek na čoveka“ – sistem
Svaki igrač u prednjoj liniji ima glavni zadatak da blokira jednog određenog napadača. Fokus blokera je na kretanje „svog“ napadača. Ukoliko napadač za kojeg je bloker zadužen nije dobio napad njegov zadatak prelazi u pomoganje blokiranju blokeru čiji je protivnički igrač za kojeg je zadužen dobio napad od dizača. Ovaj sistem je pogodan protiv ekipa koje u svom napadu koriste dosta ukrštanja u kretanju napadača.

Tri blokera - sistem
Koristi se kod ekipa koje imaju napad iz svih pozicija i poseduju različite brzine napada. Kada se očekuje brzi napad (tempo – „penal“, „alma“) blokeri stoje usko 0.5 – 1m u razmaku na sredini mreže, u normalnoj situaciji blokeri stoje na mreži u razmaku 1-1.5m.

Kod Tri blokera – sistema postoje podsistemi.
           
  • Sistem „čitanja“ akcije – kod ovog sistema blokeri stoje na svojim pozicijama i ne pomeraju se dok dizač ne „izbaci“ loptu. Tek nakon što je dizač podigao loptu blokeri se kreću i formiraju blok. U ovom sistemu najvažnija je pozicija blokera pre dizanja i brzina i usklađenost bloka posle dizanja. U ovom sistemu ne očekuje se mnogo direktno osvojenih poena iz bloka, ali se zato dobija mnogo „upasivljenih“ lopti koje je moguće „pokupiti“. Koriste ga ekipe koje imaju brze blokere, dobru odbranu i dobru tranziciju iz odbrane u kontranapad.
  • Sistem „posvećenog“ bloka – kod ovog sistema srednji bloker posvećuje se samo napadu tempa („penal“, „alma“), dok ostali blokeri uzimaju sistem „Čovek na čoveka“ ili „čitanja“ akcije. Ovaj sistem se postavlja kod ekipa koje imaju niže srednje blokere ili koje često napadaju tempom kroz sredinu.
  • Sistem „zbijenog“ bloka – ovaj sistem je kombinacija sistema „posvećenog“ bloka i „čitanja“. Srednji bloker se postavlja u poziciju za blokiranje tempa(„penal“) a blizu njega staje „zbijeno“ drugi bloker. U zavisnosti od akcije protivnika, drugi bloker može biti sa leve ili sa desne strane srednjeg blokera, a može se postaviti i dupli „zbijeni“ blok. Srednji bloker MORA da skoči na tempo a drugi bloker koji uz njega stoji „zbijeno“  „čita“ akaciju protivnika. Ovaj sistem se koristi protiv ekipa za koje znate sa velikom sigurnošću koji će napad koristiti u određenoj rotaciji. (npr. razne kombinacije „duplog penala“ kad srednji bloker pokriva prvi tempo srednjeg blokera, a drugi bloker koji uz njega staji „zbijeno“  „čita“ akciju i skače na dupli penal)
  • Sistem „extremno posvećenog“ bloka ovaj sistem se koristi protiv ekipa koje imaju izuzetno dominantnog napadača koji dobija preko 70% lopti od dizača u napadu. Tada se dupli blok „posvećenih“ blokera postavlja prema zoni iz koje dominanti napadač napada. Cilj je ili zaustaviti dominantnog napadača blokom ili naterati da dizač lopte diže manje uspešnim napadačima.
  • Sistem blokiranja „zona“ mreže – mreža je po širini podeljena na 9 „zona“ širine po jedan metar. Zone su od 1-9 sa leva na desno. Sistem je zasnovan na pravilu da se spoljnji blokeri postavljaju u planiranu zonu blokiranja a da je srednji bloket zadužen da kretnjom „spoji“ blok za uspešno blokiranje.
-          Osnovna postavka blokera je (s leva na desno) 3-4-8
-          Uska postavka je 3-4-7
-          Široka postavka je 1-4-9
-          Srednja postavka je 2-4-8
Koja će postavka biti zavisi od kvaliteta blokera, protivničke ekipe, postavke odbrane,......

No comments:

Post a Comment