Saturday, January 11, 2014

Bol u kolenu (skakačko koleno) – ZAŠTO SE DEŠAVA I KAKO REŠAVATI!!!


Sindrom skakačkog kolena je jedna od najčešćih povreda, odnosno tegoba, koja se javlja u odbojci kod sportista.

Mehanika kolena (kvadriceps – čašica)
Koleno je složen mehanizam za kretanje kod čoveka i ima jako važnu ulogu u skoro svim sportovima.
Čašica, lat. patella i veliki butni mišić, lat. musculus quadriceps femoris i promene koje na njima nastaju najčešći su razlog pojave bola u kolenu.
Čašica je pokretna kost na prednjoj strani kolena. Ova jedinstvena kost je umotana unutar tetive koja povezuje veliki butni mišić na kosti potkolenice. Tetiva kvadricepsa ima dve odvojene tetive - kvadriceps tetiva na vrhu patele i patellar tetiva ispod patele.
Kod kontakcije mišića kvadricepsa, dolazi do skraćivanja mišića, koje povlači čašicu i izaziva ispravljanje noge u zglobu kolena (extenziju). Kod ovog pokreta čašica ima ulogu oslonaca kvedricepsu koji poveća snagu mišića kvadricepsa.
Sa donje strane čašice, kao i na butnoj kosti, nalazi se pokrivni sloj - zglobna hrskavica, glatka i klizava površina, koja pomaže čašici klizanje u žljebu na butnoj kosti.



Razlozi nastanka bola
Bol se javlja usled nepravilnog kretanja čašice u svom žljebu i može biti:

  • bol koji nastaje usled bolnog trenje između čašice i butne kosti,
  • bol koji nastaje usled istezanja tetiva usled nepravilnog kretanja čašice (bol se gotovo uvek javlja u kombinacija ova dva bola, pa sportista ima utisak da ga koleno boli na nekoliko mesta) 

Razlozi zbog kojih nastaje nepravilnost u kretanju čašice:
  1. Disbalans u snazi delova velikog butnog mišića - usled ovog disbalansa butni mišić kod pokreta povlači čašicu više na jednu stranu, što dovodi do nepravilnog kretanja čašice i izazivanja bola.
  2. Diskoordinacija rada spoljanjeg i unutrašnjeg pripoja butnog mišića - u nekoliko istraživanja koja su sprovedena kod velikog broja sportista iz različitih sportova lekari došli su do zaključka da je u više od 50% slučajeva ovo razlog pojavljivanja bola. Različito vreme aktivacije ova dva pripoja (unutrašnji pripoj se aktivira ranije u odnosu na spoljnji) izaziva nepravilno kretanje i trenje čašice što izaziva bol.
  3. Hiperekstenzija u zglobu kolena – kod nekih sportista, posebno kod ženske populacije, kao i usled naslednog faktora, u zglobu kolena postoji hiperekstenzija.  Usled pokreta, zbog povećanog ugla u zglobu kolena, kvadricep povlači čašicu više nego što je normalno kojom prilikom dolazi do iskakanja čašice iz žljeba što izaziva nepravilno kretanje i nepravilnog i pojačanog trenje čašice što izaziva bol.
  4. nepravilan anatomski razvitak butne kosti – kod nekih osoba usled različitih razloga u fazi razvoja javlja se nepravilan rast i anatomski razvitak butne kosti, odnosno mesta gde se čašica oslanja na butnu kost. Ovaj nepravilan razvoj dovodi do nepravilnog kretanje i trenje čašice što izaziva bol.
Lečenje - terapija
Lečenje se sastoji od:
  1. pravilno dijagnosticiranje razloga zbog kojih nastaje bol i stepena promena koje su nastale – konsultacija sa stručnjacima i lekarima sportske medicine,
  2. olakšavanje bola i tegoba – konsultacija i terapija od strane stručnih fizikalnih tereapeuta i pravilna upotreba steznika, imobilizacije i fizio traka,
  3. fizikalne terapije – u odnosu na dijagnozu upotreba različitih vrsta terapija,
  4. pravilnog strukturisanja kondicionog treninga. 
Kod mladih sportista koji rastu, najčešći razlog pojave bola u kolenu, skakačkog kolena, je disbalans u snazi delova velikog butnog mišića i diskoordinacija rada spoljanjeg i unutrašnjeg pripoja butnog mišića. Ovo najčešće nastaje usled neadekvatnog i nepravilno strukturisanog kondicionog dela treninga u periodu ubrzanog rasta i razvoja skeleta sportiste koji ne prati adekvatan razvoj muskulature. Povećanje broja sati treninga i utakmica i opterećenja bez adekvatnog kondicionog treninga, koji bi obezbedio pravilan razvoj i kordinaciju mišića, dovodi do nepravilnih pokreta u zglobu kolena koji izazivaju tegobe, bol i povredu.
 
Kod starijih sportista razlozi za pojavljivanje sindroma skakačkog kolena su najčešće posledice nepravilnog razvoja i treninga u mladom dobu ili nepravilano i neadekvatno planiranje opterećenja sportista (neusklađenost svih vrsta treniga, takmičenja, odmora, praćenja zamora, .....)

Korišćenje pomagala
Imobilizacija se može vršiti lepljivim trakama od strane stručnog lica koje će u odnosu na ustanovljenu dijagnozu pre svake sportske aktivnosti pravilno imobilisat lepljivom trakom koleno ili pomoći pomagala.  
Postoje dve vrste pomagala:
-          imobilizacioni steznici – proteze,
-          imobilizacione trake,
Steznici - proteze su skupe, ograničavaju pokrete kolena i zahtevaju specifična podešavanja. 


Imobilizacione trake su jeftinije, manje sprečavaju pokret i mogu se lako prilagođavati. Trake mogu da se postavljaju ispod i iznad čašice što će zavisiti od dijagnoze (npr. ukoliko se ustanovi diskoordinacija rada pripoja potrebno je steznik postaviti i iznad čašice)


Važno je napomenuti da je potrebno da se kod pojave bola odmah, bez odlaganja, konsultuju stručnjaci i odredi pravilna dijagnoza, terapija, imobilizacija, primena odgovoarajućeg kondicionog programa.... Sa odlaganjem rešavanja ovog problema ili neadekvatnim dijagnosticiranjem i rešavanjem problema, može doći do hronične pojave bola, promena na hrskavici i koštanom tkivu, povrede pripoja i mišića,.... i drugih problema koji mogu dovesti i do ozbiljnih problema u trenažnom procesu, zdravlju sportiste pa čak i prekida karijere sportiste.

No comments:

Post a Comment