Saturday, January 4, 2014

Štitnici za kolena - ZA i PROTIV - vrste i uloga!!!

Štitnici za kolena predstavljaju deo zaštitne opreme koja štiti kolena od povreda (spoljašnjih i unutrašnjih) prilikom izvođenja elemenata u odbojci.
Već duže vreme vodi se debata oko toga da li je u odbojci potrebno nositi štitnike za kolena ili ne!!??
Analizom odbojkaške igre došlo se do podataka da se preko 50% kretanja u odbojci završava nekom akrobatikom u parteru (prevrtanjima,  proklizavanjima, koultovima, sedovima,....) što dovodi do velikog broja kontakta kolenima o podlogu i povećanja rizika od povrede, pa se i nošenje štitnika nameće kao potrebno.

Analiza i potreba se ne odslikava dosledno u praksi te je nošenje štitnika za kolena u odbojci neophodno sagledati iz nekoliko aspekata i na osnovu toga eventualno doneti određene zaključke. 

POL:
U praksi je vidljivo da u muškoj odbojci malo više od pola igrača ne nosi štitnike za kolena, dok u ženskoj odbojci velika većina odbojkašica nosi štitnike za kolena.
Ova praksa može se objasniti sa nekoliko činjenica:
Kolena kod ženske populacije daleko su ostetljivija i podložnija povredama kod udaraca od muške populacije.



Razlika u igri muške i ženske odbojke. U većini slučajeva kretanja u parteru u ženskoj odbojci završavaju se nekom vrstom prevrtanja dok se u muškoj odbojci završava proklizavanjima. Amplitude i oblici kretanja u parteru koje se ostvaruju zahtevaju amortizaciju i umanjenje sila koje nastaju. U ženskoj odbojci se zbog anatomije grudi i manje snage ruku i ramenog pojasa u većini slučajeva amortizacija vrši preko različitih vrsta kotrljanja i padova kroz kotrljanje, što dovodi do situacije da je kontakt kolena sa podlogom daleko češći, pa je i potreba za nošenjem štitnika za kolena veća. U muškoj odbojci se amortizacija više ostvaruju preko ruku i ramenog pojasa i proklizavanjem preko grudi što smanjuje (eliminiše) kontakt kolena sa podlogom, te je i potreba za nošenjem štitnika za kolena manja.

POZICIJA:
Pozicija u ekipi takođe može odrediti da li će igrač-ica nositi štitnike za kolena ili ne.
Gotovo sva libera i u muškoj i u ženskoj odbojci nose štitnike za kolena. Može se reći da nošenje štitnika za kolena  predodređeno defanzivnom ulogom pozicije libera u ekipi i na terenu, kao i specifičnim, akrobatskim, kretnim zadacima u kojima se libero može naći.(na slikima vidimo libera muške i ženske reprezentacije Srbije - Rosić bez štitnika, Čebić sa štitnicima!!)



Takođe mnogi dizači, posebno u ženskoj odbojci, nose štitnike za kolena iz razloga što se često nađu u situaciji da iz partera, sa kolena, iz proklizavanja na kolenima,... moraju da odigravaju lopte. Površina terena i u ženskoj i u muškoj odbojci je ista, zahtevi igre dizača, pokrivanja terena, su isti, što čini poziciju dizača u ženskoj odbojci daleko zahtevnijom, pa su time i položaji u kojima dizač odigrava loptu daleko raznovrsniji i češće zahtevaju kontakt kolena sa podlogom.



TRENERI:
Neki treneri su mišljenja da svi igrači treba da nose štitnike za kolena zato što veruju da će se time zaštite od povreda prilikom igre.
Mišljenja nekih trenera su da nošenje štitnika za kolena nije dobro iz razloga što pravi igrače „lenjim“, odnosno štitnici im omogućavaju klizanje na kolenima - štitnicima, bacanje na kolena,.... prilikom odigravanja lopte pa se igrači manje trude da kretanjem, „nogama“ dodju do lopte, a time i kvare i menjaju zahtevnu tehniku odigravanja lopte.



Mišljenja nekih trenera je da se korišćenjem štitnika za kolena zanemaruje pravilnono učenje tehnika u parteru jer se sportisti osećaju „sigurniji“ sa štitnicima i oslanjaju se na zaštitu i na taj način loše uče i savlađuju ove elemente.

SPORTISTI:
Sportisti koji su ZA nošenje štitnika su najčešće izjavljivali:
  • Od kada nosim štitnike nemam problem sa povredama i modricama na kolenima
  • Kada nosim štitnike osećam se sigurnije i ne razmišljam o tome da će mi se ponoviti loše iskustvo udarca kolenom o podlogu tokom izvođenja bilo kog elementa.
  • Pored toga što mi štite kolena, štitnici za kolena mi pomažu da brže i bolje „zagrejem“ kolena i održim ih zagrejanim tokom treninga i utakmice.

Sportisti koji su PROTIV nošenje štitnika su najčešće izjavljivali:
  • Moja tehnika u parteru je takva da se gotovo nikad ne udarim u kolena te mi štitnici samo smetaju
  • Od štitnika mi se koža ispod štitnika znoji, pecka me i iritira, što mi izaziva promene na koži a tokom treninga i utakmice utiče na pažnju
  • Štitnici me stežu, sputavaju u pokretima i daju mi nelagodan osećaj koji mi tokom treninga i utakmice utiče na pažnju
Postoje 2 vrste štitnika sa kolena:
Sa debelim jastukom
prednosti - dobra zaštita kolena i napred i sastrane, odlična za početnike
mane - kabaste, slabije prate pokrete igrača - sputavaju pokrete, lakše spadaju 
Sa tankim jastukom
prednosti - lagane i male, ne spadaju i daju veću slobodu pokreta
mane -slabija zaštita kolena - tanji jastuk i nema zaštitu kolena sastrane, odlična za iskusne sportiste

Postoji nekoliko proizvođača koji proizvode štitnike obe vrste i stalno izbacuju nove poboljšane modele:
adidas
asiks
mizuno
nike
.... (proizvođači poređani po azbučnom redu bez namere da namećemo koji je bolji!!!)

Uzimajući sve u obzir može se zaključiti da je nošenje štitnika u odbojci individualna odluka igrača i zavisiće od individualnog iskustva i potreba sportiste.

No comments:

Post a Comment